Stabilitate si constanta

Deşi se anunţa o cursă complexă, echipajele BCR Leasing Rally Team au abordat etapa de la Cluj cu aceeaşi încredere, dată de rezultatele obţinute în primele trei etape ale campionatului, în urma cărora BCR Leasing Rally Team se afla pe locul întâi în clasamentul echipelor. Transilvania Rally – desfăşurat în perioada 21-23 iunie 2012, pe o suprafaţă mixtă de rulare – s-a dovedit a fi un raliu dicifil, cele 10 probe speciale, cu o lungime de124,65 kmfiind extrem de solicitante, cu viteze de rulare foarte mari şi o competiţie strânsă.

Valentin Porcişteanu, câştigătorul de anul trecut al etapei de la Cluj, a luat startul cu gândul victoriei şi al păstrării locului întâi la general. Am venit la Cluj cu gândul de a ne păstra poziţia de lider al clasamentului general, prin obţinerea unui loc cât mai sus pe podiumul final al cursei. Odată cu această etapă am revenit la comenzile Mitsubishi-ului Evo X R4, cu care am câştigat primele două etape ale sezonului, toate fiind <în grafic> datorită echipei de asistenţă Colina Motorsport. Prima zi nu a început aşa cum ne aşteptam, ritmul pe care l-am avut pe porţiunea de macadam fiind unul mult prea precaut şi din cauza asta am fost imediat penalizaţi. La a doua parcurgere a specialei, pe timp de noapte, lucrurile s-au înrăutăţit din cauza farurilor suplimentare care nu luminau bine (nu erau destul de puternice) şi după prima zi ne-am <trezit> pe locul 5, la secunde bune în spatele liderului.

A urmat ziua secundă, unde am început o luptă nebună de recuperare şi probă după probă am tot scăzut din ecartul faţă de prima poziţie. Ritmul impus de Csaba Spitzmuller a fost unul extrem de alert, pentru care nu putem decât să-l felicităm şi ne bucurăm că pe câteva probe am avut nişte timpi extrem de apropiaţi! Finalul raliului ne-a găsit pe poziţia a treia, rezultat care, doar pentru un punct, ne <aruncă> pe poziţia secundă a clasamentului general provizoriu după patru etape. Acum ne gândim deja la următoarea etapă de la Sibiu, etapă înscrisă şi în IRC, unde rezultatul va fi extrem de important în economia clasamentului (punctajul fiind x1,5) şi după această cursă vom vedea cine este principalul favorit la câştigarea titlului în 2012.” – Valentin Porcişteanu

Edwin Keleti, deşi a încheiat prima zi pe locul 4 la general, a fost nevoit să încheie cursa odată cu prima probă a zilei de sâmbătă, din cauza unei planetare care a cedat. A fost un raliu extrem de tehnic şi frumos, cu un traseu care te solicită la maximum în fiecare zecime de secundă! Proba specială mixtă, a cărei parte de macadam s-a parcurs pe slick-uri a fost senzaţională, iar anvelopele Pirelli de asfalt s-au comportat extrem de bine şi pe această suprafaţă alunecoasă. După o evoluţie foarte promiţătoare în prima zi, o planetară a cedat încă de pe prima probă, astfel că aventura de acasă s-a încheiat prematur. Felicitări colegilor noştri care au terminat cursa!”

Alex Filip a obţinut poziţia secundă la clasă şi locul trei la 2 Roţi Motrice, conducând detaşat în lupta pentru titlu la clasa 5. Am plecat spre Cluj cu gândul la victorie, însă din păcate prima probă a cursei nu a fost chiar în favoarea îndeplinirii obiectivului nostru. Adversarii noştri au fost foarte rapizi în prima zi de concurs, aşa încât a fost aproape imposibil să recuperăm diferenţa de timp până la finalul cursei. Noi am încercat, însă George Grigorescu – campionul en-titre al categoriei 2RM – a fost extrem de rapid. Cu toate acestea, ne-am simţit foarte bine pe probele de la Cluj şi am încercat să delectăm publicul numeros cu o evoluţie pe măsura aşteptărilor acestora. Acum ne pregătim pentru Raliul Sibiului, cel mai important eveniment raliistic din ţara noastră.” – Alex Filip

Bogdan Năstase este în continuare pe podiumul clasei 9, după patru etape disputate. Etapa de la Cluj a fost una destul de dificilă pentru noi. Nefiind într-o formă foarte bună, prima zi s-a încheiat pe o poziţie nu tocmai dorită – locul 10 – lucru care ne-a distanţat de podium. Cea de-a doua zi, deşi am încercat să recuperăm cât mai mult, am reuşit doar o poziţie 4 în clasamentul final al Cupei. Aşteptăm cu nerăbdare Sibiul, etapa unde sperăm o performanţă mai înaltă, comparativ cu cea actuală.” – Bogdan Năstase