Tripla BMW la Spielberg

BMW obţine a zecea triplă în DTM – Spengler se impune la Spielberg, urmat de Wittmann şi Glock.

1

BMW Motorsport a adăugat un nou capitol la remarcabila poveste de succes pe care o scrie în DTM: la finalul celor 47 de tururi, campionul en-titre Bruno Spengler (Canada) a trecut primul linia de sosire, la volanul BMW Bank M3 DTM, câştigând astfel a treia etapă a sezonului 2013, desfăşurată la Spielberg (Austria). Marco Wittmann (Germania, Ice-Watch BMW M3 DTM) s-a clasat al doilea, cu o întârziere de 1,550 secunde. Locul al treilea a fost ocupat de Timo Glock (Germania, Deutsche Post BMW M3 DTM), coechipierul lui Wittmann la BMW Team MTEK, care a completat prima triplă pentru BMW de la revenirea în DTM în 2012. De asemenea, aceasta a fost prima clasare pe podium pentru cei doi debutanţi, la doar a treia cursă a lor.

A fost a zecea oară în istoria DTM când un podium a fost monopolizat complet de piloţii BMW, în timp ce BMW Team Schnitzer a sărbătorit a 13-a victorie a sa în cel mai popular campionat de turisme. Spengler, care a pornit din pole position, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului pentru a 14-a oară în carieră. Canadianul a dominat cursa de la început şi a trecut pe prima poziţie în clasamentul piloţilor, cu 53 de puncte, graţie primei sale victorii din acest an. În plus, Wittmann a stabilit cel mai rapid tur al cursei, 1:25,505.

Augusto Farfus (Brazilia, Castrol EDGE BMW M3 DTM) şi Dirk Werner (Germania, Samsung BMW M3 DTM) au acumulat şi ei puncte valoroase, după ce s-au clasat pe poziţiile a şasea, respectiv a opta. Astfel, cinci piloţi BMW s-au clasat între primii opt. Martin Tomczyk (Germania) a reuşit un prim tur excelent, urcând până pe locul al cincilea după doar câteva viraje. După dueluri aprige cu adversarii şi un prim pit stop, el a fost trimis în tête-à-queue de către pilotul Mercedes Roberto Merhi (Spania), care ulterior a fost penalizat. Tomczyk a abandonat în turul 30 din cauza daunelor suferite de maşină. Joey Hand (SUA) a trebuit să-şi parcheze maşina BMW M3 DTM în turul 11, când a pierdut roata stânga faţă imediat după primul pit stop. Andy Priaulx (Marea Britanie), plecat de pe ultima poziţie a grilei, nu a reuşit să recupereze suficient pentru a intra în puncte, clasându-se al 19-lea la volanul modelului Crowne Plaza Hotels BMW M3 DTM.

Jens Marquardt (director BMW Motorsport): “Acesta este triumf istoric pentru BMW. Este pentru prima dată după revenirea noastră în DTM când avem trei piloţi BMW pe podium. Sunt foarte mândru de întreaga echipă. Bruno Spengler a reuşit o evoluţie perfectă, a condus de la start până la sosire şi a urcat pe primul loc în clasamentul campionatului. BMW Team MTEK şi managerul său Ernest Knoors merită laude în aceeaşi măsură: la doar a treia cursă a lor în DTM, debutantul Marco Wittmann şi mai vârstnicul debutant Timo Glock au încheiat pe locurile al doilea şi al treilea – primele lor clasări pe podium. Astăzi, totul a funcţionat perfect. Trebuie să savurăm la maximum această reuşită.

2

Bruno Spengler (#1, BMW Team Schnitzer, locul 1):

Pneuri: Alternativ – Principal – Principal

O triplă este ceva senzaţional. Aşa ceva nu se întâmplă foarte des în motorsport. Am avut unul dintre acele week-enduri pentru care munceşti o viaţă întreagă. Totuşi, nu a fost atât de simplu pe cât pare. Ritmul meu a fost foarte bun pe întreaga durată a cursei, dar a trebuit să forţez la jumătatea primului tronson pentru a mă menţine în frunte. Victoria se datorează BMW Team Schnitzer. Strategia, cu al doilea pit stop târziu, a fost cheia succesului.

Marco Wittmann (#21, BMW Team MTEK, locul 2):

Sunt foarte fericit pentru locul al doilea. Bruno a fost pur şi simplu invincibil. Nu am reuşit un start foarte bun, dar am avut un ritm fantastic după aceea şi am putut să mă îndepărtez de cei din urma mea. A fost o cursă extraordinară pentru BMW Team MTEK. Coechipierul meu, Timo Glock, este şi el pe podium la doar a treia cursă a noastră în DTM. Acest lucru îl vom sărbători cum se cuvine.

Timo Glock (#22, BMW Team MTEK, locul 3):

Pneuri: Principal – Alternativ – Principal

A fost un week-end de vis pentru toţi cei de la BMW Team MTEK. Să ai ambele maşini pe podium la a treia cursă în campionat, cu o perioadă atât de scurtă pentru pregătire: nu poţi să exagerezi o asemenea realizare. Mulţumesc echipei mele tehnice – astăzi, strategia a fost perfectă. Mi-a luat aproape patru ani pentru a fi din nou pe podium. Este fantastic că acest lucru s-a petrecut atât de repede în DTM. Tripla reuşită de BMW este ceva splendid.