Publicitate

Prima etapa din CNSPR programata a se desfasura pe 01.05.2010 la Sibiu s-a dovedit a fi la figurat dar si la propriu o etapa incendiara.Pregatirile au debutat la inceputul saptamanii trecute cu ceva ploi care puneau sub semnul intrebarii calitatea pistei si finalizarea lucrarilor la suprafata de rulare.

Ultimele doua zile insa au fost in totalitate de partea noastra, gropile cu apa s-au zvantat, si doar la doua viraje in lucru cu prea multe pietre suprafata a lasat de dorit. Si daca soarele din “exces de zel” a uscat chiar prea mult pista favorizand aparitia prafului, vantul a fost cel care a impiedicat existenta unor perdele de praf care sa fi pus in pericol vizibilitatea si securitatea pilotilor.

Dimineata cursei a adus in parcul de service pe langa participantii traditionali ai acestui gen de competitie si pe Oaspetel de Onoare al acestui Campionat, in persoana pilotului Vali Porcisteanu, care si de aceasta data a constituit sarea si piperul etapei (si dupa cum declara un suporter inrait, doar el reusind sa acopere toata groapa cu praf la o singura trecere).

Napoca Rally Academy l-a adus la Sibiu, pe post de suporter  al juniorului Simone Tempestini si pe pilotul multiplu campion Marco Tempestini-tatal acestuia.Marco a recunoscut dupa cursa ca spiritul latin din el l-a facut sa urmareasca cu sufletul la gura evolutia in manse a fiului sau, supravegheat indeaproape de antrenorul lui Simone, nimeni altul decat cunoscutul pilot Deny Ungur. Marco Tempestini chiar declara la fata locului unui post de televiziune ca este bucuros ca are ocazia sa-si aduca fiul de doar 16 ani la curse in Romania, intrucat in Italia nu se permite inca asa ceva.

Vicecampionul de anul trecut de la clasa juniori, Florinel Tincescu, inregimentat si el mai nou sub culorile Napoca Rally Academy, si sprijinit material si tehnic si de catre tatal sau (Varu Nicu), era hotarat sa-si ia revansa pentru infrangerea suferita anul trecut in fata lui Octavian Tirnovean.

Prin parcul de service se plimbau pe post de spectatori si familia Budai (tatal si fiul) pe care masina i-a tradat (motor distrus) chiar cu o zi mai devreme iar fostul pilot sibian Nelu Rogoz a declarat ca pregateste si el o masina pentru fiul sau de doar 14 ani.

Apare si o noua grupa de piloti proaspat licientiati la slalom paralel (Alin Troanca, Raul Badiu fost pilot junior, Petre Costache-un impatimit al rallycrossului, Moldovan Traian, Stoia Silviu-care si-a facut debutul cu dreptul in acest campionat), iar la juniori grupa se reintregeste prin reparticiparea lui Chiss Daniel.

La clasa juniori, cu 5 piloti la start, mansele debuteaza furtunos si curand ne dam seama ca prin venirea lui Simone Tempestini direct in lupta la varf i se spulbera orice sansa de urcare pe podium lui Radu David.Pe Chiss Daniel il tradeaza masina si se retrage dupa ce efectueaza doua manse slabe.

Se pare ca dorintele de revansa a lui Florinel Tincescu nu se traduc in realitate, finele rundei I gasindu-l  pe primul loc tot pe Octavian Tirnovean. Semifinala aduce la start pe Florinel cu Simone si Octavian cu Radu. In finala mica Simone il bate pe Radu cu 3 secunde, iar Octavian pe Florinel cu aproape o secunda.

Clasamentul final are urmatoarea configuratie:

Locul   I Octavian Tirnovean

Locul  II Florinel Tincescu

Locul III Simone Tempestini

La urmatoarea clasa constituita, cea de pana la 1600 cmc, cu 5 piloti la start lupta pentru locul intai se duce intre Raul Badiu si Dan Grunca, acesta din urma pierzand si locul II in semifinala cu Istvan Szabo din cauza unui  incident mecanic provocat de un bolovan.

Clasamentul final este urmatorul:

Locul   I Raul Badiu

Locul  II Istvan Szabo

Locul III Dan Grunca

Clasa pana la 2000 cmc a fost si  cea mai si numeroasa, cu 13 piloti la start.In semifinala au intrat Lorand Jozsa, Mihai Plesa, Dan Niristeanu si Petre Costache. Disputele au fost darze cu rasturnari de situatie iar in finala mica Dan Niristeanu il infrange pe Petre Costache cu sub o secuna iar Lorand Jozsa castiga finala mare in fata lui Mihai Plesa cu peste o secunda.

Clasamentul este:

Locul   I Lorand Jozsa

Locul  II Mihai Plesa

Locul III Dan Niristeanu

Primii doi piloti de la aceasta clasa au ocupat si locurile II respectiv III in Clasamentul Open, dupa Vali Porcisteanu care face de fapt un adevarat galop de sanatate, castigand clasamentul cu timpul de 01:43,797 la peste 7 respectiv 8 secunde in fata de locurilor II respectiv III.

La Clasamentul Open este de remarcat ca cel mai proaspat participant in campionat, Simone Tempestini ( 16 ani ), ocupant al locului 7, a reusit sa-l devanseze cu 0.3 secunde pe veteranul acestor curse-Dan Niristeanu (60 de ani), care a ocupat locul 8.

Clasament Open

1 …..25 Porcisteanu Valentin ………….01:43,797

2 …751 Lorand Jozsa ……………………01:51,378

3 …602 Plesa Mihai Daniel …………….01:52,712

4 …747 Badiu Raul ……………………….01:53,123

5 …723 Tirnovean Octavian ……………01:53,673

6 …702 Tincescu Florin ………………….01:54,011

7 …727 Tempestini Simone …………….01:55,253

8 …713 Niristeanu Dan …………………..01:55,617

9 …605 Costache Petre ………………….01:56,390

10 .730 Szabo Istvan ……………………..01:57,883

11 .706 Grunca Dan ………………………01:58,081

12 .705 David Radu ……………………….01:58,332

13 .717 Belecciu Daniel ………………….02:01,405

14. 711 Baghiu Horatiu …………………..02:02,347

15 .754 Moldovan Traian ………………..02:02,945

16 .785 Ocnarescu Tiberius Stefan…..02:03,395

17 .525 Ciobotea Cristian ……………….02:04,345

18 .770 Cozma Calin ……………………..02:04,397

19 .771 Troanca Alin Ioan ………………02:06,356

20 .721 Stoia Silviu ………………………..02:06,779

21 .788 Beloiu Bogdan Andrei ……….. 02:11,132

22 .624 Chiss Daniel Lucian  …………..02:11,312

23 -762 Cosman Vasile Alin …………….02:14,452

24 .720 Ciocoiu Gabriel Mihai ………….02:26,200

De remarcat grupul compact al juniorilor de pe locurile 5, 6, si 7 care si de data aceasta si-au dovedit valoarea.

In paralel cu aceasta etapa s-a desfasurat si concursul destinat amatorilor care au fost in numar de 9 participanti.

Inainte de a incheia nu putem sa nu mentionam si contributia oferita de catre CCA Transport (servicii de asistenta tehnica/remorcare) care de aceasta data a avut de lucru din plin.

Dealerul Skoda SC Intercar SRL Sibiu a acordat o serie de premii castigatorilor si a oferit spectatorilor o serie de demonstratii pe pista cu masinile de teren Skoda Yeti.

Foto : 1 . Octavian Tirnovean – Opel Corsa nr.723

2. Raul Badiu – Opel Kadet nr.747

Comentarii

comentarii

Publicitate

Motorsportnews.ro