Week-end cu medalii pentru viteziştii români la Plevna

Piloţii români de la viteză şi supermoto au avut un week-end de zile mari pe modernul circuit de la Plevna din Bulgaria, întorcându-se acasă acoperiţi de medalii. Sarafolean Ovidiu, sportivul echipei Lupo RT Timişoara a obţinut locul doi atât în etapa de Cupă Europeană, cât şi în cea din Campionatul Est European de Supermoto, clasficând România pe locul doi, în ambele competiţii.

În Campionatul Est European de Viteză, podiumul clasei 125 Sport a fost în întregime românesc: Adrian Ciujdea (Steaua GTH Turbo) s-a clasat pe locul întâi, urmat de Cătălin Ciolan (CSM Bucureşti) şi Vlad Marin (AMCKart Bucureşti). Pilotul Ionel Pascotă (Pascotă Ioan Ilie Giroc) a obţinut locul doi la clasa 600 Supersport, aceste rezultate clasând România pe locul doi în clasamentul  pe naţiuni al Campionatului Est European, ramura Viteză.