Farfus castiga la Oschersleben

Pilotul BMW Team RBM a reuşit o cursă perfectă la Oschersleben (Germania) şi a câştigat cea de-a opta etapă din această stagiune DTM, încheind cu un avans de 6,298 secunde în faţa lui Mike Rockenfeller (Germania, Audi). În vârstă de 30 de ani, pilotul brazilian a pus bazele victoriei la start, când a reuşit o plecare foarte bună de pe locul al doilea al grilei şi l-a depăşit pe Jamie Green (Marea Britanie, Audi), astfel că a preluat conducerea la intrarea în primul viraj. A fost cea de-a 57-a victorie pentru BMW Motorsport în DTM şi cea de-a 49-a pentru BMW M3. Acesta a fost cel de-al treilea succes pentru Farfus în celebrul campionat de turisme şi cel de-al doilea în acest sezon.

Farfus DTM_Oschersleben

În clasamentul piloţilor, Farfus a urcat pe locul al doilea, cu un total de 91 de puncte după al treilea podium consecutiv. Acum, el a rămas singurul pilot care matematic mai are şanse de a-l depăşi pe liderul campionatului Rockenfeller (124p). BMW a reuşit să-şi păstreze primul loc în clasamentul constructorilor, cu 276 de puncte, în faţa Audi (267p) şi Mercedes-Benz (237p).

A fost o cursă plină de evenimente pentru ceilalţi piloţi BMW, în special pentru campionul en-titre Bruno Spengler (Canada). Pilotul BMW Team Schnitzer a reuşit un start remarcabil de pe locul al şaselea ocupat pe grilă, recuperând imediat trei locuri. Totuşi, canadianul nu a reuşit să se menţină cu al său BMW Bank M3 DTM în ritmul liderilor de-a lungul cursei – el a fost obligat să abandoneze cu 11 tururi înainte de sosire ca urmare a unei coliziuni cu Robert Wickens (Canada, Mercedes).

Al optulea pe grilă, Martin Tomczyk (Germania) a fost penalizat cu “drive-through” pentru start anticipat, astfel că pilotul BMW Team RMG a fost retrogradat mult în pluton. Tomczyk a abandonat cu puţin înainte de sosire din cauza problemelor tehnice.

Jens Marquardt (director BMW Motorsport): “După o cursă foarte intensă, aceasta este o performanţă excelentă pentru Augusto Farfus şi BMW Team RBM. Este un sentiment deosebit să avem din nou unul dintre piloţii noştri pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Aceasta a fost cea de-a treia clasare consecutivă pe podium pentru Augusto şi cea de-a doua victorie a sa din acest sezon. Foarte impresionant. În spatele său, cursa a fost extrem de disputată uneori. Date fiind poziţiile noastre pe grilă, ar fi trebuit să avem încă una-două maşini în puncte. Acum vom analiza acest lucru în detaliu. Pentru moment, sărbătorim cel de-al treilea succes din acest an, mulţumită lui Augusto şi BMW Team RBM.