Felipe Massa si Valtteri Bottas la Williams pentru 2014

Williams a confirmat linia de piloti pentru sezonul urmator. Fostul pilot Ferrari, brazilianul Felipe Massa va fi coleg cu actualul pilot Williams, Valtteri Bottas. Astfel echipa condusa de Frank Williams va renunta la serviciile venezueleanului Pastor Maldonado incepand cu sezonul urmator.

810597481

Felipa Massa a luat parte la nu mai putin 12 sezoane in Formula 1, adunand 11 victorii si 36 de podiumuri. A fost un candidat redutabil la titlu mondial, mai ales in sezonul 2008 cand a pierdut in ultima cursa in fata lui Kimi Raikkonen, colegul sau de la Ferrari la acea vreme. Totodata, brazilianul a contribuit la castigarea ultimele doua titluri dedicate constructorilor de catre Scuderia de la Maranello.

 

Sir Frank Williams:“Suntem incantati sa putem anunta linia de piloti pentru 2014 si sa il primim pe Felipa Massa in familia Williams. El este un talent exceptional, un adevarat luptator pe pista; de asemenea aduce o vasta experienta in echipa acum cand incepem un nou capitol din povestea noastra. Valtteri este un membru valoros al echipei si sunt bucuros ca a putut sa isi demonstreze talentul in conditiile inselatoare din Marele Premiu al Canadei. Anul viitor ne putem astepta la cat mai multe performante de acest gen din partea lui.”

 

Felipe Massa:“Williams este una din cele mai de succes echipe din intreaga istorie a Formulei 1. Cand eram copil visam sa concurez pentru Williams, Ferrari sau McLaren si sunt bucuros ca o sa pilotez pentru o alta echipa cu renume dupa experienta de la Ferrari. Cu asa mari schimbari de regulament din 2014 sper ca experienta mea sa ajute echipa sa treaca peste momentul dificil care l-a reprezentat acest sezon. Sunt foarte nerabdator sa incep un nou capitol in viata mea, o noua provocare in cariera mea.”

 

Valtteri Bottas:“Ma bucur sa stiu ca raman la echipa si mai ales in Formula 1 pentru inca un sezon. Am incredere in Williams si stiu ca in viitor putem sa facem mult mai multe, chiar daca performantele actuale nu reflecta acest lucru. Sunt nerabdator sa incep munca in echipa cu Felipe. Este un pilot rapid, experimentat, iar impreuna vom da tot ce putem sa imbunatatim masina si sa adunam cat mai multe puncte sezonul viitor. Vom munci toata iarna pentru a putea fi siguri ca suntem pregatiti de provocarile care ne asteapta in 2014. “