Victorie categorică pentru Alonso la Silverstone

Marele Premiu al Marii Britanii, desfăşurat pe varianta nouă a circuitului de la Silverstone, a produs ca de obicei o cursă foarte frumoasă, la capătul căreia s-a impus Fernando Alonso, spaniolul de la Ferrari obţinînd a 27-a victorie de Grand Prix. A fost prima victorie pentru Ferrari anul acesta, şi doar a treia din sezon în care nu cîştigă un monopost Red Bull.

Cursa a început pe o pistă umedă, toti piloţii pornind pe pneuri intermediare. Mark Webber, plecat din pole position, a avut un start slab şi a fost depăşit de Vettel, urmat foarte aproape de Alonso. Performerii primelor tururi au fost Lewis Hamilton, plecat de pe 10 şi care a ajuns în doar cîteva ture pe poziţia a patra, şi Schumacher, care de pe locul 13 a ajuns să se dueleze cu Kamui Kobayashi pentru pozitia a şaptea. Schumi avea să provoace şi primul incident, el fiind nevoit să intre la standuri în turul 9 cu “nasul” maşinii rupt, după o coliziune cu japonezul de la Sauber. Cu această ocazie, neamţul a trecut pe pneuri de uscat “soft”, dînd semnalul că pista este suficient de uscată pentru acestea.

Jenson Button a fost unul dintre ghinioniştii etapei, el fiind nevoit să se abandoneze în turul 39, imediat după schimbul de roti, una dintre acestea nefiind strînse la standuri. Alt britanic promitător, Paul Di Resta, plecat de pe un excelent loc 6, a avut o cursă plină de probleme, terminînd abia al 15-lea.

In turul 27 avea să se producă cea mai importantă schimbare de poziţii, atunci cînd Vettel a avut o problemă cu schimbarea rotilor la standuri şi a pierdut foarte mult timp, cedînd poziţia lui Fernando Alonso, care a preluat conducerea cursei şi a dominat categoric pînă la final, urmat în ordine de Vettel şi Webber, cu Lewis Hamilton pe locul 4 după un duel entuziasmant cu Felipe Massa.

O performanţă excelentă a avut Sergio Perez, mexicanul de la Sauber sosind al 7-lea, după ce plecase de pe locul 12. De asemenea, foarte bine au mers şi Nick Heidfeld, sosit al 8-lea, Schumacher, care a încheiat al 9-lea cu toate ca a fost şi penalizat pentru ciocnirea cu Kobayashi, şi din nou Alguersuari, care de pe 18 la start a venit în puncte.

Marele Premiu de la Silverstone a avut şi multe discuţii în culise, schimbările de regulament tehnic intrate în vigoare cu această ocazie declanşînd multe controverse printre constructori şi motorişti. Se pare că duminica seara s-a revenit la situaţia de la Grand Prix-ul anterior, renunţîndu-se deocamdata la modificări.