Webber confirmat de Red Bull pentru sezonul 2011

Red Bull Racing a anuntat ca va prelungi contractul cu Mark Webber, insemnand ca australianul va continua sa piloteze pentru echipa in sezonul 2011.

Webber care conduce clasamentul pilotilor in acest sezon, este alaturi de Red Bull inca din 2007.

Sebastien Vettel avand deja contract cu Red Bull pentru sezonul urmator, inseamna ca linia pilotilor va ramane neschimbata pentru al 3-lea sezon consecutiv.

“A fost o decizie foarte usoara sa raman la Red Bull Racing”, a afirmat Webber. ”Am inceput negocierile la inceputul acestui an si ne-am aflat intr-o pozitie de a semna pana la Marele Premiu al Barcelonei. Decizia de a prelungi cu inca un an contractul a fost mutuala, se stie foarte bine ca nu sunt interesat sa raman in Formula1, doar de dragul de a participa, sunt fericit ca mai pot concura inca un an”.

“Voi continua sa ma simt foarte confortabil- am o relatie fantastica cu intreaga echipa, precum si cu cei de la fabrica Milton Keynes, unde ma simt ca acasa. Este incredibil ca pot face parte din aceasta echipa, am facut mari progrese, de la o echipa fara mari pretentii si pana la o echipa care are sanse reale la titlu. Sper sa avem si mai mult succes impreuna si sa reusim castigarea titlului mondial” a afirmat Webber.

Foto: f1wolf.com