Lotus F1 a lansat monopostul pentru 2013

Lotus a lansat aseara monopostul pentru sezonul 2013 la baza echipei din Enstone, printru-un eveniment transmis in direct pe Youtube. E21 pastreaza, in mare proportie, designul modelului de anul trecut, E20. Cei de la Lotus nu au acoperit acea trecere dintre corpul monopostului si botul turtit spunand ca acel capac adauga cateva grame la masa monopostului, lucru care nu le este folositor. 

Lotus e21

Eric Boullier, directorul echipei a declarat: “Cred ca este corect sa spun ca anul acesta sunt posibile performante foarte bune, oferite atat de piloti cat si de E21. Ambitia noastra este sa ne transformam in una dintre cele mai puternice echipe din Formula 1, iar pentru asta avem nevoie de de clasari regulate pe podium.”

 

James Allison, directorul tehnic: “E20 s-a dovedit a fi o masina foarte puternica, in special spre finalul sezonului 2012, asa ca avem asteptari mari in ceea ce priveste E21. Am continuat designul de anul trecut si am incercat sa il imbunatatim. Cat de bine am reusit, acest lucru il vom putea vedea doar in testele de iarna, dar si mai important, intr-un Mare Premiu.”

 Lotus e21 a

Kimi Raikkonen: “Bineinteles, nu am condus inca acest monopost asa ca este greu sa ma pronunt cu privire la ce vom face in acest sezon. O sa lucrez alaturi de echipa pentru ai ajuta sa faca pe cat este posibil, cea mai performanta masina. Este un sezon lung; 2012 a fost un start bun, sa vedem ce va fi in 2013.”

 

Romain Grosjean: “Anul acesta doresc sa punctez mai des, dar cred ca este gresit sa spun ca vreau sa ma clasez pe o anumita pozitie la finalul campionatului. Vreau ca de fiecare data cand cobor din monopost sa stiu ca am dat tot ce am putut. Sper sa simt asta in cat mai multe curse in acest an”.