Nico Rosberg cîştigă autoritar Marele Premiu al Chinei

Nico Rosberg a obţinut în cele din urmă prima sa victorie în Formula 1, şi o primă victorie din epoca modernă a echipei Mercedes, cu o evoluţie dominantă pe circuitul de la Shanghai. Ultima victorie pentru echipa oficială Mercedes data de la Marele Premiu al Italiei din 1955.

Duo-ul McLaren – Jenson Button şi Lewis Hamilton – a completat podiumul, înaintea celor două Red Bull ale lui  Mark Webber şi Sebastian Vettel.

Pe un circuit unde a condus în fiecare din ultimii doi ani fără succes, Rosberg şi-a asigurat victoria la capătul unei curse în care strategia schimburilor de anvelope a creat o luptă extrem de strînsă pentru podium – în care, la un moment dat, au fost implicaţi aproape zece piloţi.

În ciuda problemelor cu uzura pneurilor din primele două curse din sezon, de data aceasta cei de la Mercedes le-au gestionat perfect, Nico Rosberg reuşind o strategie cu 2 opriri la boxe menţinîndu-se la conducere în cea mai mare parte a cursei. El a plecat perfect din pole-position, crescînd constant avantajul faţă de coechipierul Schumacher. “Schumi” a avut din nou ghinion, fiind nevoit să abandoneze imediat după primul pit-stop, unde un mecanic nu i-a strîns bine roata dreapta faţă.

Jenson Button a rămas singurul pilot care a ameninţat poziţia de lider a lui Rosberg, după un start excelent. Cu o strategie cu trei opriri, englezul a pierdut însă foarte mult timp la ultima dintre acestea, fiind nevoit să se mulţumească cu locul al doilea.

Kimi Raikkonen a ajuns pe locul 2 cu 10 ture înainte de finish, dar încercarea de a face jumătate de cursă pe un set de pneuri nu a dat roade şi a pierdut 10 poziţii în doar două ture, terminînd pe un dezamăgitor loc 14. Pe o strategie asemănătoare, Sebastian Vettel a fost primul care l-a depăşit pe Kimi, însă nu a reuşit să ţină în spate nici pe cei doi piloţi McLaren şi nici pe Mark Webber, care aveau cauciucuri mai proaspete.

Romain Grosjean a fructificat bine strategia cu 2 opriri, el venind al şaselea – la prima cursă pe care o termină în acest sezon – înaintea celor două Williams, cu un nou rezultat bun pentru Bruno Senna. Fostul lider al clasamentului general, Fernando Alonso a avut o cursă dificilă şi a terminat pe locul 9, urmat de Kamui Kobayashi care a salvat un punct după un start slab.