Marco Wittmann aduce prima victorie BMW in DTM la Hungaroring

Marco Wittmann (Germania) a sărbătorit cea de-a doua victorie personală din acest an, în cea de-a treia etapă a sezonului DTM desfăşurată la Budapesta (Ungaria). Pilotul BMW Team RMG a profitat la maximum de pole positionul obţinut cu modelul Ice-Watch BMW M4 DTM şi a condus cursa într-o manieră categorică de la start la final. După 41 de tururi pe Hungaroring, Wittmann a încheiat cu un avans de 6,615 secunde în faţa lui Miguel Molina (Spania, Audi). În vârstă de 24 de ani, Marco a revenit în fotoliul de lider al clasamentului piloţilor, cu un total de 50 de puncte, înaintea cursei de pe teren propriu, la Norisring (Germania), de la sfârşitul lunii iunie. Victoria a fost cea de-a 61-a obţinută de BMW Motorsport în istoria DTM şi cea de-a doua pentru noul BMW M4 DTM. De asemenea, a fost al doilea succes în DTM pentru BMW Team RMG şi directorul Stefan Reinhold (Germania).

2014_DTM_Hungaroring_medium_1600x1066 (1)

Bruno Spengler (Canada) a reuşit o revenire de senzaţie la comenzile BMW Bank M4 DTM, clasându-se în cele din urmă pe locul al treilea şi reuşind astfel primul său podium din acest an. Spengler a luat startul de pe poziţia a noua a grilei, cu pneuri standard, şi iniţial nu a putut să facă faţă maşinilor mai rapide, echipate cu anvelopele opţionale, care l-au depăşit. Cu toate aceste, când a trecut la pneurile de compoziţie mai moale, campionul DTM din 2012 a început să urce în clasament, până pe locul al treilea, obţinând astfel un podium pe deplin meritat.

2014_DTM_Hungaroring_medium_1600x1066 (2)

Cei doi debutanţi din echipa BMW Motorsport au marcat primele lor puncte din acest sezon: asemenea lui Spengler, Maxime Martin (Belgia) a revenit de o manieră impresionantă şi a ocupat locul al şaselea cu modelul Samsung BMW M4 DTM. António Félix da Costa (Portugalia) a încheiat al nouălea, la comenzile Red Bull BMW M4 DTM. Timo Glock (Germania), coechipierul său de la BMW Team MTEK, a experimentat un final dezamăgitor de cursă, după o evoluţie impresionantă pe Hungaroring. Pornit de pe locul al doilea al grilei, pilotul Deutsche Post BMW M4 DTM a fost în postura de a ocupa un loc pe podium în cea mai mare parte a cursei. Cu toate acestea, combinaţia între compoziţia mai dură a pneurilor – folosită în partea a doua a cursei – şi câteva atacuri mult prea agresive ale adversarilor au avut ca efect o retrogradare a lui Glock în clasament în ultimele tururi ale întrecerii. O pană suferită ca urmare a unei coliziuni a făcut ca el să încheie doar pe locul al 19-lea.

2014_DTM_Hungaroring_medium_1600x1066

Augusto Farfus (Brazilia) a fost chinuit de problemele mecanice prezentate de modelul Castrol EDGE BMW M4 DTM încă de la start şi s-a retras din cursă cu 10 tururi înainte de sosire. Martin Tomczyk (Germania, BMW M Performance Parts M4 DTM) şi Joey Hand (SUA, Crowne Plaza Hotels BMW M4 DTM) au încheiat pe locurile al 13-lea, respectiv al 15-lea.

2014_DTM_Hungaroring_medium_1600x1066 (4)

Jens Marquardt (director BMW Motorsport): “A fost o cursă deosebit de disputată, pe un circuit special, în care Marco Wittmann a avut încă o dată o evoluţie absolut remarcabilă. El a dominat cursa de la start şi s-a ferit de orice fel de probleme. Anul acesta, Marco este incredibil de consistent şi este o adevărată bucurie să-l priveşti de la standul de comandă. A doua victorie a sa în doar trei curse disputate în 2014 şi postura de lider al clasamentului piloţilor – ei bine, această serie poate continua cât mai mult. În spatele său a fost o dispută atractivă de la start la final, în special bătălia pentru locul al treilea, datorită diferitelor strategii privind alegerea pneurilor. În cele din urmă, alegerea făcută de Bruno Spengler, care a reuşit câteva manevre spectaculoase de depăşire, şi de Maxime Martin a dat rezultate. Din păcate, nu acelaşi lucru se poate spune despre António Félix da Costa şi Timo Glock. În ciuda acestor situaţii, ambii debutanţi merită felicitări pentru primele puncte în DTM. Patru maşini în Top 10 a însemnat marcarea unor puncte importante în clasamentul constructorilor. A fost un week-end deosebit şi ne-am simţit ca acasă în Ungaria.

2014_DTM_Hungaroring_medium_1600x1066 (3)